MENU NOWE1

GOURDON I OKOLICE


Serdeczne pozdrowienia z Francji kochani! Udało się, dojechaliśmy cali i zdrowi, ogarnęliśmy mieszkanie i powoli się urządzamy. Dziękuję Wam za wszystkie słowa wsparcia i zapraszam na post z pierwszej wycieczki, na jaką udało nam się wybrać.
Słyszeliście może o „Le Plus Beaux Villages de France” ? Ja o stowarzyszeniu najpiękniejszych francuskich miasteczek dowiedziałam się niedawno. Stowarzyszenie zrzesza małe miejscowości, które łączy dbałość o historię, chęć zachowania swojej odmienności, szczególne walory kulturowe i architektoniczne. Główną ideą organizacji jest ochrona zabytków i kultury, promocja miasteczek, jako miejsc wartych zobaczenia oraz rozwój ekonomiczny. Obecnie do „Le Plus Beaux Villages de France” zaliczają się 153 wioski, rozproszone po całej Francji, z czego 9 znajduje się w rejonie Riwiery Francuskiej, a jednym z nich jest odwiedzone przeze mnie Gourdon.
To małe miasteczko, zostało zbudowane na szczycie 750 metrowej skały. Otoczone przepaścią, zdaje się być nie do zdobycia. Wąskie uliczki, kamienne mury, średniowieczny zamek i bijące dzwony romańskiego kościoła, a dookoła zapach lawendy. Sprzedawcy wystawiają zza drewnianych okiennic pachnące mydła, kuszące perfumy, ceramiczne arcydzieła i słodkie pyszności. W Gourdon czas się zatrzymał…
Po zwiedzeniu miasteczka postanowiliśmy odwiedzić pobliskie obserwatoria astronomiczne (zdjęcia jednego z nich znajdziecie tutaj – z wyprawy rowerowej Tomka). Kolejne, nieco mniejsze, zdobyliśmy już na piechotę, wspinając się wśród lawendowych łąk. Widoki niezapomniane.


Greetings from France, my dears! We made it! We arrived safe and sound and now we are slowly arranging our new apartment. Thank you for all the words of support and I would like to invite you to read a post about the first trip I made.
Have you heard about „Le Plus Beaux Villages de France”? 
About this Association of French most beautiful villages I have not heard until very recently.
The Association unites small villages which preserve  their differences, cultural and architectural values.
The main goals of the organization are to protect monuments and culture, increase their worldwide reputation  and development of economic activity linked to tourism.
Currently, "Le Plus Beaux Villages de France" includes 153 villages, scattered throughout France, 9 of which is located in the area of the French Riviera, and one I visited last week was Gourdon.
This small village, was built on top of a 750 meter cliff. Surrounded by the abyss, it seems to be impregnable. Narrow streets, stone walls, medieval castle,  the Romanesque church and the smell of lavender all-around. 
Vendors from behind the wooden shutters, sell scented soaps, tempting perfumes, ceramic masterpieces and sweet delights.
In Gourdon, the time has stopped ...
After visiting the village, we decided to visit nearby astronomical observatories (photos of one of them can be found here - one of Tom’s bicycle expedition).
Another one, somewhat smaller, we have reached on foot, climbing among the lavender meadows. The views were unforgettable.

Dojazd do miasteczka łatwy nie jest. Najwygodniej dojechać tu samochodem, albo… rowerem. 
Przedgórze Alpejskie to prawdziwa Mekka kolarzy :)

Kosmiczny krajobraz :)


Uwielbiam zapach lawendy... Wy również?

Wspaniały widok na wybrzeże i Alpy, nie ma co się dziwić,
że to jedne z ulubionych miejsc paralotniarzy...


W tle zamglone wybrzeże...

Przypadkiem natrafiłam na odcisk.. ehmm.. no właśnie czego? ;p


29 komentarzy:

 1. Bardzo dziękuję za jakże urocze pozdrowienia. Śliczne widoki i śliczna Ty - taka szczęśliwa. Super:)

  OdpowiedzUsuń
 2. To jakiś skorupiak prehistoryczny, jaki super! Wspaniałe miejsce, lawenda no i bardzo podoba mi się ta kosmiczna rezydencja wśród lawendowych pól :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O rany lawendowe pola! zawsze marzyłam żeby po takich pochasać;p Super wyglądasz uśmiech na twarzy <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam takie miejsca - nie duże miasta, a właśnie takie mniejsze, niedoceniane miejscowości - widoki piękne, aż sama zamarzyłam tam być :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne widoczki ,zazdroszczę Ci.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie, ze udało ci się odwiedzic Francję. Krajobraz przedstawia się na prawdę pięknie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Wczesne zasypianie ma swoje zalety, ale ma również i wady. Mam problem z uczeniem się wieczorem, bo chce mi się spać. Kiedys miałam też taki czas, w którym o godz. 20 zasypiałam i tak przez jakieś dwa tygodnie. To nie bylo fajne, szczególnie, że nie mogłam się normalnie pouczyć. Na szczęście mi to minęło.

  OdpowiedzUsuń
 8. Very lovely! I like this so much,

  ** Join Love, Beauty Bloggers on facebook. A place for beauty and fashion bloggers from all over the world to promote their latest posts!


  BEAUTYEDITER.COM
  INSTAGRAM @BEAUTYEDITER

  OdpowiedzUsuń
 9. Ślicznie tam i jak mi się wydaje jesteś szczęśliwa :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne widoki. Na prawdę malownicze... :) Dobrze, że jesteście cali i zdrowi. Ale w obliczu tego co się dzieje teraz we Francji z tymi zamachami, to powiem Ci, że nie zazdroszczę Wam, ani Waszym rodzicom, którzy pewnie się mega martwią o Was. Miejmy nadzieję, że będzie już spokojnie...

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo cieszę się, że dojechaliście cało i zdrowo, poza tym zgadzam się z Itak - uważajcie na siebie. A to miejsce jest PRZEPIĘKNE, widoki zapierają dech w piersi! :)

  http://crafty-zone.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Co za widoki, bajka! A te kosmiczne obiekty są bardzo interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 13. ale cudowne widoki! chcialabym kiedys odwiedzić Francję :(

  OdpowiedzUsuń
 14. Kosmiczny krajobraz przedstawia chyba jakieś domki... ciekawe, ciekawe

  OdpowiedzUsuń
 15. Całe szczęście, że szczęśliwie dotarłaś na miejsce :) Zwłaszcza przez pryzmat ostatnich wydarzeń to tym bardziej cieszy mnie, że dałaś nam znak postem :) A widoków zazdroszczę, aż chce mi się znowu wrócić do Francji :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Przepiękne miejsce! :)
  pozdrawiam, mikrouszkodzenia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Have a good France time my dear I hope you find happiness
  Kisses

  OdpowiedzUsuń
 18. ojoj kiedyś tam pojadę na pewno!

  OdpowiedzUsuń